Przejdź do treści

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 2020

Dziękujemy!

 

Main Area

Main

Śląska

(23.06.2018)  Stadion Śląski to bodaj najbardziej znana arena sportowych zmagań w Polsce. To również miejsce koncertów legendarnych już wykonawców takich jak The Rolling Stones, Metallica, Genesis czy The Police. Kibicom kojarzy się głównie z meczami piłkarskimi i sukcesami reprezentacji narodowej, dla której słynny Kocioł Czarownic był miejscem niezapomnianych sukcesów, ale również świadkiem bolesnych porażek.

 

W najbliższy piątek, 29 czerwca Stadion Śląski przejmą po raz pierwszy we władanie kierowcy, piloci i ich samochody rajdowe. Tego dnia o godzinie 19:00 gigantyczny amfiteatr będzie miejscem uroczystego startu Rajdu Śląska, czwartej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, której organizatorem jest Automobilklub Ziemi Tyskiej. Na legendarnym stadionie zaroi się od kolorowych rajdówek. Piłkarze będą zazdrościć…..

 

Na liście zgłoszeń drugiej edycji rajdu, najmłodszej rundy RSMP widnieje 40 załóg z liderami klasyfikacji Jakubem Brzezińskim i Kamilem Kozdroniem (Skoda Fabia R5).

Po dwóch zwycięstwach w Dusznikach-Zdroju i Puławach oraz drugim miejscu w Świdnicy, Brzeziński ma komfortową przewagę i pozycję lidera utrzyma po Rajdzie Śląska bez względu na uzyskany w nim wynik. Najgroźniejsi rywale w walce o mistrzowską koronę nie zamierzają się jednak spokojnie przyglądać popisom duetu w barwach GO+Cars Atlas Ward.

 

Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5) właśnie na Śląsku odnieśli w poprzednim sezonie swoje pierwsze zwycięstwo w RSMP i wywalczyli wicemistrzowskie tytuły. W Rajdzie Nadwiślańskim reprezentant Tiger Energy Drink Rally Team pokazał, że jest w bardzo dobrej formie i tylko awaria samochodu, gdy prowadził po pierwszym dniu uniemożliwiła mu walkę o zwycięstwo w Puławach.

 

Rajd Śląska wiąże się z miłymi wspomnieniami również dla Mikołaja „Miko” Marczyka i Szymona Gospodarczyka (Skoda Fabia R5). Reprezentanci Skoda Polska Motorsport stanęli przed rokiem na mecie w Żorach na drugim stopniu podium i przypieczętowali mistrzowski tytuł w klasie Open N. W tym roku robiący szybkie postępy 22-letni kierowca należy do grona faworytów rajdu i liczy się także w walce o końcowy sukces w RSMP 2018.

 

W najmocniejszych rajdówkach klasy R5 wystartują również aspirujący do miejsc na podium Zbigniew Gabryś, Jarosław Kołtun i Dariusz Poloński (wszyscy Ford Fiesta R5) oraz Łukasz Byśkiniewicz (Hyundai i20 R5). Koalicja Fordów stoczy tym samym kolejny pojedynek o końcowy triumf ze Skodami, które mają w tym sezonie komplet zwycięstw na swoim koncie.  

 

Areną zmagań w Rajdzie Śląska będzie dziewięć odcinków specjalnych o długości ponad 112 kilometrów. Dwa z nich zostaną rozegrane w piątek, 29 czerwca. Będą to próby sportowe OS-1 Mikołów (godz. 21:00) oraz OS-2 Stadion Śląski (godz. 22:00). Pierwsza z nich to widowiskowy odcinek w centrum miasta, a trasę drugiej wytyczono tuż obok rozświetlonego Kotła Czarownic.

 

W sobotę, 30 czerwca zawodnicy zmierzą się z kolejnymi siedmioma oesami, odwiedzając Bzie, Chybie oraz Suszec. Próby sportowe w dwóch ostatnich miejscowościach zostaną zapętlone, co oznacza, że w jednym miejscu kibice będą mieli okazję zobaczyć każdą rajdówkę dwukrotnie. Zmagania sportowe podczas 2. Rajdu Śląska zakończy ceremonia mety na rynku w Żorach o godzinie 18:45.

2020 RSMP.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.