Main Area

Main

Habaj pogodził rywali

Łukasz Habaj i Daniel Dymurski

(30.06.2019) Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (Skoda Fabia R5) odnieśli zdecydowane zwycięstwo w PZM 76. Rajdzie Polski, trzeciej rundzie mistrzostw naszego kraju. Drugą pozycję wywalczyli Aron Domżała i Jarosław Baran (Skoda Fabia R5), a na trzecim miejscu metę osiągnęli Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5). Habaj, mistrz Polski w roku 2015 startuje w tym sezonie przede wszystkim w mistrzostwach Europy, ale na szutrowych odcinkach specjalnych wśród mazurskich jezior pokazał klasę i pogodził zawodników rywalizujących o tytuły w mistrzostwach kraju.

Walkę o zwycięstwo w klasyfikacji RSMP od początku toczyli Habaj i Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia R5). Po pierwszym oesie prowadził Marczyk, ale podczas kolejnych dwóch prób na czele znajdował się Habaj. Marczyk przejął fotel lidera od OS4 i zajmował go przez kolejnych pięć prób sportowych.

Habaj odzyskał prowadzenie po OS10, ale kluczowe dla losów tej rywalizacji wydarzenia miały miejsce podczas OS12 (Użranki 1, 22,54 km). Marczyk złapał kapcia, zmieniał koło na trasie i stracił 2 minuty i 31 sekund. Spadł tym samym na czwarte miejsce i rajd ukończył poza podium. Tymczasem Habaj kontynuował zwycięską passę i stanął na najwyższym stopniu w rundzie RSMP.

Drugie miejsce dość niespodziewanie zajął Aron Domżała pilotowany przez czterokrotnego triumfatora Rajdu Polski, trzykrotnego mistrza Europy Jarosława Barana. Domżała znany jest przede wszystkim ze startów w rajdach terenowych i w tym roku koncentruje się na przygotowaniach do styczniowej edycji Dakaru w Arabii Saudyjskiej. Na mazurskich szutrach pokazał jednak bardzo dobre tempo i wyjątkową skuteczność.

Na najniższym stopniu podium stanął Tomasz Kasperczyk, który pokonał Marczyka i w łącznej klasyfikacji traci do liderującego w RSMP zawodnika Skoda Polska Motorsport tylko 3 punkty.

Reprezentujący Orlen Team Kacper Wróblewski w swoim zaledwie drugim starcie i pierwszym na szutrach za kierownicą rajdówki klasy R5 zajął wysokie piąte miejsce. Wśród samochodów napędzanych tylko na jedną oś po raz trzeci z rzędu triumfował Tomasz Zbroja (Citroen DS3 R3) zajmując jednocześnie 8. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu.