Przejdź do treści

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 2020

Dziękujemy!

 

Main Area

Main

Nadwiślański

(28.05.2019) Już w najbliższy weekend miłośników rajdów czekają kolejne emocje. Odcinki specjalne położone na południe od Puław będą areną walki podczas drugiej w tym roku rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). Do rozgrywanego dopiero od 2013 roku rajdu (od 2014 jako runda RSMP) zgłosiło się 56 załóg, w tym 11 w samochodach klasy R5. W tej „królewskiej” grupie nie zabraknie bardzo interesujących debiutów.

 

Po pierwszej rundzie RSMP 2019 pozycję lidera zajmuje Mikołaj Marczyk, który zwycięstwem w Świdnicy potwierdził, że jest jednym z faworytów w walce o końcowy sukces w tegorocznym, mistrzowskim serialu. Reprezentant Skoda Polska Motorsport pokonał Marcina Słobodziana, który zaprezentował znakomite tempo w swoim pierwszym starcie za kierownicą samochodu klasy R5. Na mecie dzieliła ich różnica niecałych dwunastu sekund. Byli reprezentanci Subaru Poland Rally Team podzielili także między sobą zwycięstwa na odcinkach specjalnych: Marczyk był najszybszy na siedmiu, a Słobodzian na dwóch.

 

Marczyk i Słobodzian należą również do grona faworytów w Puławach, ale zgłoszenia do Automobilklubu Polski, organizatora rajdu nadesłało jeszcze 9 innych załóg w najmocniejszych samochodach klasy R5. Fordami Fiesta i Hyundai’ami i20 w takiej właśnie specyfikacji pojada oglądani już przed miesiącem w Świdnicy Tomasz Kasperczyk, Łukasz Byśkiniewicz, Sylwester Płachytka, Jarosław Kołtun, Jacek Jurecki, i Maciej Lubiak. Uwagę kibiców z pewnością przyciągną także trzy bardzo interesujące debiuty, do których dojdzie podczas Rajdu Nadwiślańskiego.

 

Kacper Wróblewski, ubiegłoroczny mistrz Polski w „ośce”, wystartuje po raz pierwszy za kierownicą „erpiątki”. Jego Hyundai i20 będzie nosił barwy koncernu PKN Orlen, a utalentowany Wróblewski dołączy tym samym do grona takich wybitnych zawodników jak Robert Kubica czy Kuba Przygoński, których również wspiera największa firma w tej części Europy. „Wróbel” dopiero we wtorek, na cztery dni przed Rajdem Nadwiślańskim zasiadł podczas testów za kierownicą swojej nowej rajdówki. Obok Wróblewskiego pojawił się też nowy pilot – Marcin Szeja.

 

Łukasz Kotarba, wicemistrz Polski w klasie Open N, znany ze startów Mitsubishi Lancerem przesiada się także do rajdówki z najwyższej półki. Krakowianin pilotowany przez swojego brata Tomasza zadebiutuje z kolei w Puławach za kierownicą Citroena C3 R5.

 

Trzecim debiutantem w „er piątce” (Hyundai i20) będzie Daniel Chwist, wnuk Sobiesława Zasady, legendy polskich i światowych rajdów. Krakowianin ma za sobą trzy starty tym samochodem poza Polską, ale w tym roku poza krajowym debiutem w Rajdzie Nadwiślańskim planuje także rywalizację w pozostałych rundach RSMP. W fotel pilota w Hyundai’u Chwista będzie zasiadał Kamil Heller, mistrz Polski w sezonie 2017.

 

Na starcie nie zabraknie również pięciu Fordów Fiesta Proto. Jednym z nich pojedzie ubiegłoroczny zwycięzca Rajdu Nadwiślańskiego – Kuba Brzeziński, którego tym razem czeka wyjątkowo trudne zadanie w walce z koalicją „er piątek”. Miejscowi fani sportu rajdowego będą zaś z pewnością kibicowali zawodnikom z Lublina: Hubertowi Majowi i stawiającemu pierwsze kroki w mistrzostwach Polski, świeżo upieczonemu maturzyście Piotrowi Parysowi.

 

W sobotę, 1 czerwca na zawodników czekają trzy, powtarzane dwukrotnie odcinki specjalne. Najdłuższy z nich, liczący ponad 27 kilometrów Wilków będzie podczas drugiej pętli kończącym rajd i dodatkowo premiowanym Power Stagem, a jego zwycięzcy, za walkę do końca na maxa otrzymają prestiżowe wyróżnienia RMF Maxxx Trophy. Triumfatorów drugiej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski poznamy w sobotę, o godz. 18:00 podczas uroczystości zakończenia rajdu przed Urzędem Miejskim w Puławach.

 

Przed rokiem w Puławach triumfował Kuba Brzeziński przed Mikołajem Marczykiem i Filipem Nivette’m. A kto w tym roku stanie na najwyższym stopniu podium ?

 

Harmonogram Rajdu Nadwiślańskiego 2019

 

Piątek, 31 maja 2019

 

20:00 - ceremonia startu, Puławy, Urząd Miejski, ul.Lubelska 5

 

Sobota, 1 czerwca 2019

 

09:35 - OS1, Urzędów 1 (15,22 km)

10:10 - OS2, Józefów 1  (12,28 km)

11:10 - OS3, Wilków 1    (27,02 km)

 

12:30 komasacja i serwis – Puławski Park Naukowo –Technologiczny

                                                 ul. Ignacego Mościckiego 1, Puławy

 

14:55 - OS4, Urzędów 2 (15,22 km)

15:30 - OS5, Józefów 2  (12,28 km)

16:30 - OS6, Wilków 2    (27,02 km)

 

18:00 – ceremonia mety rajdu, Puławy, Urząd Miejski, ul.Lubelska 5

 

Klasyfikacja RSMP 2019 (po 47. Rajdzie Świdnickim-Krause)

 

1. Mikołaj Marczyk               29 pkt

2. Marcin Słobodzian         23 pkt

3. Tomasz Kasperczyk       16 pkt

4. Łukasz Byśkiniewicz      14 pkt

5. Sylwester Płachytka       10 pkt

6. Jarosław Kołtun                8 pkt

7. Jakub Brzeziński              7 pkt

8. Jacek Jurecki                    6 pkt

9. Maciej Lubiak                    2 pkt

10. Piotr Parys                       1 pkt

 

Lista zgłoszeń Rajdu Nadwiślańskiego:

http://www.rajdnadwislanski.pl/wp-content/uploads/2019/05/RSMP__lista_zgloszen_24.05.2019_16_25_30.pdf

 

Foto: Maciej Niechwiadowicz

 

2020 RSMP.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.