Przejdź do treści

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 2020

 

Main Area

Main

Polski

Rajd Polski to nie tylko najsłynniejsza runda tegorocznej edycji RSMP. To także znany na świecie rajdowy klasyk, który po raz 51. znalazł się w kalendarzu mistrzostw Europy. Sześciokrotnie (1973, 2009, 2014, 2015, 2016, 2017) był także eliminacją światowego czempionatu. W tym roku „Polski” jest czwartą rundą w kalendarzu mistrzostw Starego Kontynentu i jednocześnie trzecią odsłoną mistrzostw Polski. 

Odcinki specjalne Rajdu Polski rozgrywanego od 1921 roku w różnych regionach kraju przebiegały zazwyczaj po asfaltowych nawierzchniach. W sezonie 2005 Rajd Polski został przeniesiony do Mikołajek, stolicy malowniczego regionu mazurskich jezior i rywalizacja odbywa się na szybkich oesach o luźnej nawierzchni. To jeden z dwóch bardzo widowiskowych, szutrowych rajdów w cyklu RSMP 2019.

Na listach startujących oraz zwycięzców Rajdu Polski widnieje plejada największych sław tego sportu na świecie z takimi kierowcami jak Rauno Aaltonen, Tony Fall, Timo Makinen, Jean-Claude Andruet, Walter Rohrl, Bernard Darniche, Antonio Zanini, a współcześnie Sebastien Ogier, Mikko Hirvonen, Thierry Neuvile czy Andreas Mikkelsen. Wśród triumfatorów rajdu nie brakuje także polskich kierowców. Cztery zwycięstwa w Rajdzie Polski zapisał na swoim koncie Sobiesław Zasada, a trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stawali Krzysztof Hołowczyc i Kajetan Kajetanowicz.

Tegoroczna edycja Rajdu Polski będzie miała bardzo kompaktowy charakter, ale dłuższa ze względu na status mistrzostw Europy trasa sprawia, że na zawodników walczących w mistrzostwach Polski będzie czekała podwójna zdobycz punktowa. W harmonogramie rajdu nie zabraknie sprinterskich prób sportowych na torze Mikołajki Arena. Biura rajdu już tradycyjnie zostaną zlokalizowane w Hotelu Gołębiewski, a tuż obok park serwisowy i rally fan park.

www.rajdpolski.pl

 

2020 RSMP.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.