Przejdź do treści

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 2020

Dziękujemy!

 

Main Area

Main

Nie taki diabeł straszny...

Śląska

(04.09.2020) Kierowcy rajdowi z Finlandii od lat należą do ścisłej czołówki światowej i pojawienie się jednego z nich w Mistrzostwach Polski zostało przez wielu obserwatorów uznane jako rozstrzygające w walce o końcowy sukces. Jari Huttunen – bo o nim mowa - to bez wątpienia znakomity zawodnik mający już na swoim koncie sporo sukcesów, ale MARMA 29. Rajd Rzeszowski pokazał, że nie taki diabeł straszny…….. i rodzimą czołówkę stać na nawiązanie walki z przybyszem z kraju rajdów wśród tysiąca jezior.

 

Pierwsze starcie na Podkarpaciu Huttunen rozstrzygnął co prawda na swoją korzyść, ale nie było to łatwe zwycięstwo i po zaciętej walce z Grzegorzem Grzybem. Różnica na mecie pomiędzy Finem i Polakiem wyniosła zaledwie 8,6 sekundy. Dominacji 26-latka w Hyundai’u i20 R5 nie było, co potwierdza także zestawienie triumfatorów oesów. Z dziewięciu rozegranych odcinków specjalnych Huttunen wygrał 4, a na 5 uległ Polakom. Kasperczyk był najszybszy na dwóch próbach, a Grzyb, Łukasz Byśkiniewicz i Marcin Słobodzian odnieśli po jednym oesowym zwycięstwie.

 

Kolejna odsłona polsko – fińskiego pojedynku, tym razem podczas Rajdu Śląska, drugiej rundy krajowego czempionatu. Sobotnia rywalizacja w drugi weekend września zapowiada się niezwykle interesująco. Tydzień wcześniej Huttunen startuje w Rajdzie Estonii debiutującym w mistrzostwach świata i będzie miał na koncie dużo oesowych kilometrów przejechanych po szutrze i w bardzo silnej stawce. W drugiej połowie sierpnia startował jeszcze w mającym obsadę jak w mistrzostwach świata Lõuna-Eesti Ralli i był siódmy w „generalce”, ale wygrał wśród samochodów klasy R5. W Chorzowie czekają jednak na niego odcinki asfaltowe i przede wszystkim głodni rewanżu rywale.

 

Grzegorz Grzyb najwyraźniej zmienił swoje plany i zobaczymy go także na śląskich oesach. Dla dwukrotnego mistrza Polski i czterokrotnego mistrza Słowacji będzie to debiut w tej najmłodszej, rozgrywanej dopiero po raz czwarty rundzie krajowych mistrzostw. W rodzinnym Grzyb Rzeszowie walczył o końcowy sukces. Czy na Śląsku będzie podobnie?

 

Przed rokiem w Chorzowie triumfował Miko Marczyk świętując jednocześnie zdobycie mistrzowskiego tytułu. Tym razem łodzianin nie wystartuje, ale wśród siedemdziesięciu załóg zobaczymy dwukrotnego zwycięzcę Rajdu Śląska – Tomasza Kasperczyka. Wicemistrz Polski przesiadł się w tym sezonie za kierownicę Volkswagena Polo i w Rzeszowie wygrał dwa oesy. Pechowe uszkodzenie zawieszenia nie pozwoliło jednak na walkę o podium. Na Śląsku Kasperczyk na żadne błędy pozwolić już sobie nie może jeżeli myśli o upragnionym tytule na koniec bardzo krótkiego sezonu. 

 

O niespodziankę może się postarać Marcin Słobodzian. Krakowianin za kierownicą Hyundai’a i20 R5 stanął na podium w Rzeszowie i nadszedł już czas na pierwsze w karierze zwycięstwo w rundzie mistrzostw Polski. Skuteczna jazda Słobodziana w poprzedniej rundzie RSMP wskazuje, że droga do najwyższego stopnia podium jest już otwarta.

 

Rajd na Podkarpaciu nie zapisze się najlepiej w pamięci Kacpra Wróblewskiego. Reprezentant ORLEN Teamu, podobnie jak Kasperczyk uszkodził zawieszenie w swojej rajdówce. Wykazał się jednak umiejętnościami wysokiej klasy mechanika i tylko dzięki temu mógł kontynuować jazdę. Miejsce w czołówce stało się jednak nierealne. Może po kolejnej już zmianie samochodu, tym razem z Volkswagena na Skodę ten były narciarz – alpejczyk będzie miał więcej szczęścia.    

 

Do miejsc na podium będzie aspirowało jeszcze kilku innych zawodników. W samochodach najwyższej klasy R5 wystartują również Łukasz Kotarba, Łukasz Byśkiniewicz, Jarosław Kołtun, Marek Nowak, Adam Stec, Daniel Chwist oraz Adrian Chwietczuk z nowym pilotem, bardzo doświadczonym i utytułowanym Jarkiem Baranem. Zabraknie natomiast Sylwestra Płachytki, który kuruje się po rolowaniu w Rzeszowie.

 

Bardzo kompaktowy od strony czasowej rajd składa się z trzech odcinków specjalnych, z których dwa przejeżdżane są dwukrotnie, a jeden trzykrotnie. Tylko jedna z prób sportowych znana jest z poprzednich edycji.

 

Inauguracja rajdu w piątek, 11 września o godzinie 17:15 na błoniach Stadionu Śląskiego. Jednodniowa, ekspresowa rywalizacja tylko w sobotę na 7 odcinkach specjalnych o łącznej długości ponad 100 kilometrów. Wieczorem meta również przy słynnym „kotle czarownic” i jednocześnie już półmetek tegorocznej edycji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

 

Po pierwszej rundzie w Rzeszowie lideruje Huttunen, przed Grzybem i Słobodzianem. Czy pierwszy z nich powiększy w Chorzowie przewagę nad rywalami? A może na Śląsku dojdzie do zmiany lidera? Każdy scenariusz jest możliwy.

 

Program Rajdu Śląska 2020

 

Piątek, 11 września

 

17:15 – ceremonia startu (Chorzów, Stadion Śląski)

 

Sobota, 12 września (7 odcinków specjalnych, łącznie 100,6 km)

 

8:20 – OS 1: Miedźna (15,2 km)

9:45 – OS 2: Jastrzębie-Zdrój (20,47 km)

10:45 – OS 3: Warszowice (7,03 km)

11:45 – OS 4: Miedźna (15,2 km)

 

13:20 – Serwis A: 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)

15:15 – OS 5: Jastrzębie-Zdrój (20,47 km)

16:15 – OS 6: Warszowice (7,03 km)

17:15 – OS 7: 100-lecia Powstań Śląskich (Power Stage Miedźna, 15,2 km)

 

18:50 – Serwis B: 10 min. (Chorzów, Stadion Śląski)

19:10 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

 

Zwycięzcy Rajdu Śląska (rundy RSMP)

 

2017: Tomasz Kasperczyk / Damian Syty                     Ford Fiesta R5

2018: Tomasz Kasperczyk / Damian Syty                     Ford Fiesta R5

2019: Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk          Skoda Fabia R5

 

Punktacja RSMP po MARMA 29. Rajdzie Rzeszowskim: 

1. Huttunen/Lukka              34 pkt
2. Grzyb/Poradzisz             27 pkt
3. Słobodzian/Hundla         22 pkt
4. Byśkiniewicz/Cieślar      19 pkt 
5. Kotarba/Kotarba              17 pkt 
6. Szeja/Szeja                      15 pkt
7. Pryczek/Pryczek             13 pkt 
8. Nowak/Grzelka                11 pkt 
9. Cieślak/Pochroń               9 pkt 
10. Lubiak/Borko                   7 pkt 
11. Terlikowski/Burkat          5 pkt
      Kasperczyk/Syty             5 pkt

13.Typa/Gospodarczyk         4 pkt

14. Polok/Ciupka                  3 pkt

15. Brzozowski/Zdrojewski   2 pkt

      Wróblewski/Wróbel        2 pkt

17. Bonder/Gerber                1 pkt

 

Od tegorocznego sezonu w mistrzostwach Polski obowiązuje nowy system punktacji. Punktowanych jest pierwszych 15 pozycji w klasyfikacji (nie 10 jak dotychczas) odpowiednio od 1 do 15 miejsca:

30 – 24 – 21 – 19 – 17 – 15 – 13 – 11 – 9 – 7 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 pkt. 

Zmianie nie uległ system punktacji odcinka Power Stage: 5 – 4 – 3 – 2 – 1 pkt.

 

Punktacja RMF Maxxx Trophy (Power Stage):

1. Kasperczyk/Syty             5 pkt
2. Huttunen/Lukka              4 pkt
3. Grzyb/Poradzisz             3 pkt
4. Wróblewski/Wróbel         2 pkt
5. Słobodzian/Hundla         1 pkt

 

* * * * *

Rajd Śląska odbędzie się w sprawdzonej formule dostosowanej do obowiązujących obecnie wytycznych związanych z sytuacją epidemiologiczną w Polsce. Wydarzenie musi odbyć się bez udziału publiczności. Kibice będą mogli śledzić przebieg rywalizacji na stronie internetowej rajdu, a także w mediach społecznościowych. Dodatkowo, po licznych konsultacjach, wypracowano procedury, które będą obowiązywać załogi, zespoły i wszystkie osoby zaangażowane w Rajd Śląska, by możliwie zminimalizować ryzyko epidemiczne.

2020 RSMP.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.