Przejdź do treści
09.08.2021

Cais/Žakova wygrali MARMA 30. Rajd Rzeszowski

Cais/Žakova

Tegoroczna edycja obfitowała w skrajności pogodowe i emocjonalne. Piątek był jednym z najtrudniejszych dni w historii podkarpackiej imprezy. Mocne opady deszczu zamieniły szybkie asfalty w błotne ślizgawki, a sobota była dla odmiany sucha i słoneczna. Kapryśna pogoda dała się we znaki i zawodnikom i ich samochodom.

Już pierwszego dnia z rajdem pożegnał się Adrian Chwietczuk, w którego Skodzie Fabii Rally 2 doszło do awarii silnika. Na pierwszym odcinku drugiego dnia rajdu dokładnie z tego samego powodu odpadł wiceliderlider ProfiAuto RSMP Wojtek Chuchała. O ile Chwietczuk zajmował do czasu awarii odległą pozycję w tym rajdzie, o tyle Chuchała był trzeci i pewnie zmierzał po podium. Trochę więcej szczęścia miał duet Wróblewski/Wróbel - panowie złapali tylko kapcia, ale spadli na 14 pozycję i musieli mocno się napocić, aby finalnie nadrobić aż 10 pozycji. Na pechu jednych korzystają inni. Szansę na dobry wynik wykorzystali Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz, którzy zajęli trzecie miejsce w rajdzie, ale co ważniejsze zdobyli także tytuł Mistrzów Słowacji, ponieważ rajd był także rundą słowackiego czempionatu.

Walkę o zwycięstwo w MARMA 30 Rajdzie Rzeszowskim toczyły od początku do końca tylko dwie załogi - Eric Cais/Indriska Žakova i Mikołaj Marczyk/ Szymon Gospodarczyk. Cais wygrał cały rajd, chociaż Marczyk wygrał drugi etap rajdu, a o wyniku w zasadzie zadecydował odcinek 6, na którym Marczyk stracił ponad 20 sek. Pomimo to załoga Orlen Team wyjeżdża z Rzeszowa zadowolona, ponieważ jak sami podkreślają nie mogą sobie pozwolić na większe ryzyko w Mistrzostwach Polski, bo priorytetem są Mistrzostwa Europy. To bardzo rozsądne podejście zaowocowało nie tylko drugim miejscem w rajdzie, ale także znacznym umocnieniem pozycji liderów w sezonie 2021. Po Rajdzie Rzeszowskim przewaga duetu Marczyk/Gospodarczyk nad kolejnymi załogami wynosi aż 66 punktów!!! Na drugim miejscu znajdują się dwie załogi z taką samą liczbą punktów - Chuchała/Rozwadowski oraz Kasperczyk/Syty.

Równie ciekawie było w drugiej najważniejszej klasyfikacji mistrzostw - 2WD. Tutaj największym pechowcem był Krzysztof Bubik. W jego BMW już pierwszego dnia doszło do awarii sprzęgła i musiał wycofać się z rajdu. Pod jego nieobecność walkę o zwycięstwo stoczył lider klasyfikacji Kuba Brzeziński pilotowany przez Darka Burkata z pechowcem Rajdu Nadwiślańskiego - piekielnie szybkim Adamem Sroką pilotowanym przez Patryka Kielara. Piekielny Adaś po pierwszym dniu zapowiedział, że drugiego dnia będzie najszybszy i tak też się stało. Sroka wygrał nie tylko cały rajd, ale zgarnął także komplet punktów za Power Stage i ufundowaną przez markę Łomża nagrodę w wysokości 5.000 zł. Dzięki temu duet Sroka/Kielar obejmuje pozycję wiceliderów mistrzostw spychając na trzecie miejsce Bubika. Liderem pozostaje Brzeziński z Burkatem. Dobry występ w Rzeszowie zaliczyła załoga Gazda/Mikuliszyn wyprzedzając Peugeotem 208 R2 wiele nowszych aut Rally 4 i kompletując podium 2WD na tej imprezie.

 

Klasyfikacja generalna

 1. Eric Cais/Jindriska Žáková
 2. Miko Marczyk/Szymon Gospodarczyk
 3. Grzegorz Grzyb/Michał Poradzisz
 4. Kacper Wróblewski/Kuba Wróbel
 5. Sylwester Płachytka/Jacek Nowaczewski

Klasyfikacja 2WD

 1. Adam Sroka/Patryk Kielar
 2. Jakub Brzeziński/Darek Burkat
 3. Błażej Gazda/Maciej Mikuliszyn
 4. Paweł Hankiewicz/Jarek Hryniuk
 5. Jacek Sobczak/Michał Marczewski

Klasa 3

 1. Łukasz Byśkiniewicz/Zbyszek Cieślar
 2. Kamil Bolek/Łukasz Jastrzębski

Klasa 4

 1. Adam Sroka/Patrytk Kielar
 2. Jakub Brzeziński/Darek Burkat
 3. Błażej Gazda/Maciej Mikuliszyn

Klasa Open 4WD

 1. Marcin Kowal/Sebastian Lenkowski
 2. Artur Równiatka/Wojciech Habuda
 3. Marek Roefler/Marek Bała

Klasa Open 2WD

 1. Jacek Sobczak/Michał Marczewski
 2. Dawid Smółka/Krzysztof Mazur
 3. Andrzej Borkowski/Michał Jurgała

Klasa Open 2WD-

 1. Pan Jarek/Kamil Heller

Klasa HR2

 1. Jacek Michalski/Adam Binięda
 2. Paweł Grzywacz/Błażej Czekan
 3. Paweł Wysocki/Arkadiusz Sałaciński

Klasa HR3

 1. Marcin Gaciarz/Henryk Sosonowski

Klasa HR4

 1. Marcin Kanik/Bartosz Herban
 2. Michał Różycki/Bartosz Sajdak
 3. Jerzy Smagała/Konrad Giergiel

Klasa HR5

 1. Piotr Plata/Karol Plata