Przejdź do treści
11.10.2021

Finał sezonu ProfiAuto RSMP w Koszycach.

Finał sezonu ProfiAuto RSMP  Koszycach.

Finałowy rajd sezonu 2021 ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski odbędzie się w dniach 15-17 października w Koszycach na terenie Słowacji. Organizatorzy przygotowali trasę o długości 136 km składającą się z 11 odcinków specjalnych, które zawodnicy pokonają podczas dwóch dni. Co prawda na liście zgłoszeń widnieje tylko 17 polskich załóg, ale są za to wszystkie najważniejsze, pomiędzy którymi rozstrzygną się losy tytułu w dwóch najważniejszych klasyfikacjach – generalnej i generalnej 2WD.

Zobaczmy co nas czeka podczas finałowej rundy ProfiAuto RSMP w Koszycach.

Zgodnie z regulaminem ramowym w obecnym sezonie do końcowej klasyfikacji wliczane są punkty, które zawodnicy zbierają podczas każdej eliminacji. W poprzednich latach stosowany był inny system punktacji, który zaliczał jedynie 6 najlepiej punktowanych rajdów z 7, które znajdowały się w kalendarzu. Jak w każdym przypadku są zalety i wady takiego rozwiązania. Mniejsza ilość punktowanych rund wyrównuje szanse dla większej ilości załóg, z drugiej jednak strony często ogranicza frekwencję podczas ostatnich rajdów w sezonie. W tym przypadku system zadziałał z korzyścią dla kibiców, ponieważ obecni liderzy mistrzostw – Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk muszą o tytuł w klasyfikacji generalnej powalczyć w ostatnim rajdzie, a jedyna załoga, która ma jeszcze szanse odebrać im tytuł to Wojtek Chuchała z Sebastianem Rozwadowski. Trzeba przyznać, że Marczyk z Gospodarczykiem przed tym rajdem mają bardzo komfortową przewagę. Do tej pory zgromadzili aż 157 punktów, podczas gdy duet Chuchała/Rozwadowski mają ich 115. Wystarczy więc, że załoga Orlen Team przywiezie 3 punkty i będzie mogła świętować drugi tytuł Mistrzów Polski w karierze. Tytuł wydaje się więc być formalnością, ponieważ 3 punkty otrzymuje się za 13 miejsce w klasyfikacji generalnej lub trzecie w jednym z etapów, albo na Power Stage. Dużo ciekawiej zapowiada się walka o tytuł vice mistrzowski. Tutaj kandydatów do tytułu jest aż czterech, a są to załogi: Chuchała/Rozwadowski, Kasperczyk/Syty, Wróblewski/Wróbel oraz Płachytka/Nowaczewski. Najmniejsze szanse wśród tych załóg ma Płachytka, ale możliwych scenariuszy jest tak wiele, że ciężko je nawet przewidzieć. Sprawa drugiego i trzeciego stopnia podium jest więc otwarta co zapowiada wielkie emocje do ostatniego odcinka specjalnego.

Podobnie zresztą sprawa wygląda w drugiej najważniejszej klasyfikacji generalnej „ośki”. Tutaj liderami są Brzeziński z Burkatem, którym do tytułu brakuje 11 punktów. Niestety frekwencja na ostatnim rajdzie wśród aut z napędem na jedną oś jest na tytle niska (zgłosiło się tylko 5 załóg), że Brzezińskiemu do tytułu wystarczy w zasadzie osiągnięcie mety. Walka o drugie i trzecie miejsce w sezonie rozegra się natomiast pomiędzy trzema kierowcami: Krzysztofem Bubikiem, Adamem Sroką oraz Błażejem Gazdą pilotowanym przez Macieja Mikuliszyna.

Relację z Rajdu Koszyc będzie można śledzić na bieżąco za pośrednictwem radia rajdowego, które będzie nadawać w trakcie trwania rajdu pod adresem www.motoradio24.pl oraz na oficjalnym profilu ProfiAuto RSMP na FB.