Przejdź do treści
23.06.2021

ORLEN 77. Rajd Polski - podsumowanie

Miko

Po zawodach sklasyfikowano 36 załóg. Nie ukończyło rundy 9 zespołów. Rajd był długi i bardzo trudny, więc ta proporcja świadczy o dobrym przygotowaniu kondycji  zarówno samochodów, jak i zawodników.
Odbyły się wszystkie zaplanowane odcinki. Na OS7 Wieliczki 2, zawodnicy startujący za węgierska załogą Érdi jun. Tibor - Csökő Zoltán (jadącą w ERC), zostali sklasyfikowani z czasem  nadanym. Węgrzy mieli wypadek w którym zostali poszkodowani kibice, dlatego OS 7 musiał zostać przerwany.

Wyniki w klasyfikacji generalnej wszyscy znamy. Wygrali ją Miko Marczyk z Szymonem Gospodarczykiem, a opiniując ich występ można wyczerpać pełen zasób dostępnych w słowniku komplementów.
Drugi jest duet Chuchała/Rozwadowski. Ten wynik cieszy, bo po niezmiernie pechowym poprzednim sezonie, „Siemanko”, choć też nie bez komplikacji po drodze pokazał, że jest w formie walczyć w czubie europejskich kierowców.

Grzyb Grzegorz/Michał Poradzisz zajęli trzecie miejsce po ostrej walce z czwartym w klasyfikacji Adrianem Chwietczukiem, pilotowanym przez Jarka Barana. Rywalizacja między tymi załogami wyjaśniła się dopiero przed Karową, którą notabene, Grzyb i tak pojechał znakomicie. Po drugiej rundzie cyklu nabieramy pewności, że Chwietczuk/Baran będą w tym sezonie walczyć bardzo wysoko.
Piąte miejsce Kasperczyk/Syty. Dla nich dodatkowe brawa za nie stracenie ducha walki po dachowaniu na czwartym odcinku.
W klasyfikacji generalnej punkty przywozi 15 załóg, ale my teraz zajmijmy się „ośką”.

Od pierwszego etapu faworytami 2 WD byli Brzeziński/Burkat. Wygrali prawie wszystkie odcinki, wygrali klasyfikację.
Na drugim miejscu Sroka/ Kielar jadący w klasie 4. Walczyli o miejsce z trzecia załogą Bubik/ Dzienis z klasy Open 2WD (Bubik/ Dzienis skończyli rajd jako zwycięzcy 2 WD Open). Czwarte miejsce Gazda/Mikuliszym, piąte Załęcka/Pawłowski. Sklasyfikowano 11 załóg.

W klasie 3 zwyciężyli Radosław Typa  jadący z Pawłem Pochroniem. Na drugim miejscu jest Estończyk Ken Torn, on jednak nie zabiera punków do cyklu. Torn po wielkiej stracie na początku zawodów bardzo agresywnie gonił rywali, prezentując kibicom piękną jazdę.

Emocji dostarczała również walka pomiędzy Byśkiniewiczem, a Typą. Początkowo Typa miał stratę do Byśkiniewicza i gonił go z dającymi nadzieję czasami. Jednak załoga Byśkiniewicz/Cieślar na drugim etapie rajdu urwała tylną płytę pod samochodem i efekty tego zdarzenia ograniczyły możliwość walki i Byśkiniewicz/Cieślar musieli się poddać – rajd skończyli na trzecim miejscu. Na czwartym miejscu w rajdzie (jednocześnie trzecim punktowanym) są Kamil Bolek z Łukaszem Jastrzębskim.

Klasę 4 częściowo już omówiliśmy, bo startujący w niej zawodnicy byli też klasyfikowani w 2WD. Wygrali ją Brzeziński/Burkat, na drugim miejscu są Sroka/Kielar, trzecie w klasie wywalczyli Maciej Gazda z Błażejem Mikuliszynem.   W klasie sklasyfikowano 7 załóg ( w tym dwie panie za kierownicą).

W klasie Open 4WD sklasyfikowano 3 samochody.  Wygrali faworyci, załoga Pryczek/Pryczek, ale najlepsze punkty przywiozła zgłoszona do cyklu załoga Marek Roefler/Marek Biała.
W klasie HR2 najszybsi w rajdzie byli Rumpler/Rumpler. To oni wygrali klasę na rajdzie, jednak nie są zgłoszeni do cyklu, więc najwięcej punktów przywiozła, zajmująca drugie miejsce, załoga Jacek Michalski /Adam Binięda.

Tak, w największym skrócie,  przedstawiają się rezultaty zmagań na drugiej rundzie ProfiAuto RSMP .
Jeszcze niejednokrotnie będziemy pisać o tych zawodach, a już wkrótce podamy zestawienie punktacji po 77. Orlen Rajd Polski - Rally Poland 2021.