Przejdź do treści
16.06.2021

Wprowadzenie do ORLEN 77. Rajdu Polski

Rajd Polski

Już w piątek rusza kolejna runda ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – ORLEN 77. Rajd Polski. Trasa rajdu wydaje się dość dobrze znana, ale to tylko pierwsze wrażenie. Oprócz Mikołajki Arena właściwie tylko jeden OS jest identyczny, jak w poprzedniej edycji. Znajome nazwy kryją zupełnie nowe konfiguracje trasy i tylko w około 30% pokrywają się z tymi już dobrze znanymi. Pewnie ucieszy to załogi z krótszym stażem rajdowym. Na koniec OS Karowa na szutrowym zawieszeniu i szutrowych oponach może zaskoczyć wiele załóg.

Za sprawą zmian w tegorocznym regulaminie  wyniki poprzedniego Rajdu Žemaitija wzbudziły sporo emocji na temat punktowania do końcowej klasyfikacji cyklu. Sprawa jest prosta, punktują tylko zawodnicy zgłoszeni do cyklu. Na liście zgłoszeń do ORLEN 77. Rajdu Polski sprawdzimy to w rubryce „priorytet”.  Tylko załogi mające wpisane tam „RSMP” punktują.  Ponadto ORLEN 77. Rajd Polski jest imprezą, w której będzie prowadzona dodatkowa klasyfikacja każdego etapu rajdu (punkty bonusowe) w systemie 5,4,3,2,1 w zależności od zajętego na etapie miejsca. 

Po pierwszej rundzie najlepszą pozycję i 35 pkt w portfelu ma załoga Marczyk/Gospodarczyk. To główny faworyt rajdu w ramach Mistrzostw Polski.  8 pkt mniej mają Chwietczuk/Baran. Z grona faworytów najmniej komfortową sytuacje mają chyba Grzyb/Poradzisz – przywieźli ze Żmudzi 5 pkt, ale to mało, zważywszy na możliwości i ambicje tej załogi. Wojtek Chuchała, czy Kacper Wróblewski też tanio skóry nie oddadzą. Szanse na spektakularny wynik mają nie tylko oni, to trudny (również dla samochodów) rajd i wiele może się zdarzyć. Reasumując, w mniej lub bardziej komfortowej sytuacji, wciąż jeszcze wszyscy mają szanse walczyć o tytuły.

W klasyfikacji 2WD prowadzi Krzysztof Bubik, rewelacja Rajdu Żemaitija. Wydaje się być faworytem polskiej ośki także i na tym rajdzie, tym bardziej, że to jego rajd domowy. Na pewno szybki będzie Darek Poloński, który jednak nie będzie punktował w RSMP, a jedynie może włączyć się do walki o zwycięstwo na tym rajdzie.  W gronie faworytów na pewno są także Jakub Brzeziński, Grzegorz Bonder i Adam Sroka. 

Ciekawie zapowiada się także klasa Rally 3, w której wystartuje wystartuje ubiegłoroczny Mistrz Europy w „ośce” Ken Torn, a do walki z nim staną ubiegłoroczny Mistrz Polski w "ośce" Radek Typa, zwycięzca poprzedniego rajdu Łukasz Byśkiniewicz, a także Kamil Bolek i Igor Widłak. 

Już dziś zapraszamy Was na nasz profil na FB, na którym od piątku będziemy zdawali Wam relację po każdym odcinku. Planujemy też podsumowania po każdej pętli rajdu. Nie zabraknie wywiadów z zawodnikami oraz video podsumowań po dniu. Relację z ORLEN 77. Rajdu Polski będzie prowadzić Radio Rajdowe Radia Olsztyn.