Przejdź do treści
03.06.2022

Lista na 102

Lubiak/Dachowski - ORLEN 77. Rajd Polski (fot. Maciej Niechwiadowicz)

Łącznie aż 102 załogi zgłosiły się do ORLEN 78. Rajdu Polski. Zawody, które po raz 17. odbędą się na mazurskich szutrach, stanowią trzecią rundę tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W klasyfikacji krajowego czempionatu powalczy 36 duetów kierowca/pilot.

W tym sezonie w malowniczych Mikołajkach, gdzie zlokalizowano park serwisowy i bazę rajdu, spotkają się uczestnicy trzech cykli: mistrzostw Europy (FIA ERC), mistrzostw Polski (RSMP) oraz Motul HRSMP, czyli czempionatu dla zawodników w historycznych rajdówkach.

36 ze 102 załóg zgłoszonych do rajdu będzie rywalizować o jak najlepsze wyniki w klasyfikacji trzeciej rundy RSMP 2022. 30 duetów z tego grona to załogi, które zgłosiły się do klasyfikacji rocznej mistrzostw, a więc na szybkich oesach wokół Mikołajek postarają się o punkty i poprawienie swojej sytuacji w tabeli czempionatu.

Marczyk/Gospodarczyk - Rajd Portugalii 2022
Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk - Rajd Portugalii 2022

 

Najwyżej rozstawieni ze stawki RSMP są dwukrotni mistrzowie Polski – Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (nr 3, Skoda Fabia Rally2 evo). Reprezentanci ORLEN Team stawią się na Mazurach rozgrzani rywalizacją w dwóch szutrowych rundach WRC – w Portugalii i na Sardynii. Drugi na liście zgłoszonych do trzeciej rundy RSMP jest kolejny dwukrotny mistrz kraju Grzegorz Grzyb, który również wybrał czeską rajdówkę (nr 9). Wrocławianin pojedzie nią z Adamem Biniędą.

Trzecie miejsce na liście i 11. numer startowy otrzymali wiceliderzy mistrzostw – Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5). Za nimi ustawiono Macieja Lubiaka z Grzegorzem Dachowskim (Skoda Fabia Rally2 evo, nr 20) oraz Zbigniewa Gabrysia i Michała Marczewskiego (również Fabia, nr 21). Najmocniejszymi i najszybszymi samochodami kategorii Rally2/R5 będzie dysponować łącznie 10 załóg zgłoszonych do trzeciej rundy RSMP 2022. W tym gronie nie ma liderów tabeli RSMP, czyli Kacpra Wróblewskiego i Jakuba Wróbla, a także Sylwestra Płachytki i Jacka Nowaczewskiego. Obie załogi zapowiadają powrót do rywalizacji w RSMP podczas kolejnej rundy – Rajdu Żmudzi na Litwie (9-10 lipca).

Widłak/Dymurski - ORLEN 77. Rajd Polski 2022 (fot. Maciej Niechwiadowicz)
Widłak/Dymurski - ORLEN 77. Rajd Polski 2022 (fot. Maciej Niechwiadowicz)

 

W klasie 3 do stawki dołączyli Igor Widłak i Daniel Dymurski, którzy jednak nie będą punktować w krajowym czempionacie. Ten duet zmierzy się z Kamilem Bolkiem i Łukaszem Jastrzębskim oraz Marcinem Kowalem i Sebastianem Lenkowskim. W tej kategorii wszystkie załogi korzystają z Fordów Fiesta Rally3, czyli jedynego dostępnego obecnie samochodu Rally3.

W „ośce” zapowiada się powtórka przedwcześnie zakończonego pojedynku z 41. Rajdu Podlaskiego – poprzedniej rundy RSMP. W okolicach Białegostoku o triumf walczyli Gracjan Predko, Adam Sroka i Tymoteusz Jocz. Zwycięstwo padło łupem pierwszego z wymienionych kierowców. Srokę zatrzymała awaria półosi, a Joczowi w walce przeszkodziły problemy ze skrzynią biegów. Predko, Sroka i Jocz tworzą najwyżej rozstawioną trójkę klasyfikacji 2WD. Predko z Sadowskim oraz Sroka z Kielarem skorzystają z Peugeotów 208 Rally4, z kolei Jocz i Judycki wybrali Forda Fiestę Rally4.

Do rywalizacji w „ośce” po przerwie wracają Marek Nowak i Adam Grzelka (Opel Corsa Rally4).

Predko/Sadowski - 41. Rajd Podlaski 2022 (fot. Maciej Niechwiadowicz)
Predko/Sadowski - 41. Rajd Podlaski 2022 (fot. Maciej Niechwiadowicz)

 

ORLEN 78. Rajd Polski przynosi także kilka kadrowych roszad w stawce RSMP. I tak Zbigniewa Gabrysia pilotować będzie Michał Marczewski, ponieważ Daniel Dymurski jedzie z Igorem Widłakiem. Kamil Heller nie usiądzie w rajdówce Grzegorza Bondera, lecz w Skodzie Fabii Rally2 evo prowadzonej przez Daniela Chwista. Bonder na prawy fotel swojego Renault Clio Rally4 zaprosił zatem Michała Poradzisza.

Rywalizacja w ORLEN 78. Rajdzie Polski rozegra się na czternastu odcinkach specjalnych o łącznej długości 188,1 km.

[PDF] Lista zgłoszeń do ORLEN 78. Rajdu Polski - 3. rundy RSMP 2022.

[PDF] Lista zgłoszeń do ORLEN 78. Rajdu Polski - 4. rundy FIA ERC 2022.