Przejdź do treści
08.06.2022

Nowy lider RSMP w Mikołajkach?

Tom Kristensson podczas 41. Rajdu Podlaskiego (fot. Kaja Wróblewska)

Wiele wskazuje na to, że po ORLEN 78. Rajdzie Polski będzie sporo zmian w klasyfikacji mistrzostw Polski, w tym na najważniejszym, pierwszym miejscu w tabeli.

ORLEN 78. Rajd Polski stanowi trzecią odsłonę walki o tytuły w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i drugą z trzech rund szutrowych zaplanowanych na sezon 2022. Zmagania otworzyła 50. edycja Rajdu Świdnickiego-Krause, w którym zwyciężyli Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo). Reprezentanci ORLEN Team stoczyli fascynującą walkę z Grzegorzem Grzybem i Adrianem Sadowskim (Skoda Fabia Rally2 evo). Jeszcze na dwa oesy przed metą na czele był Grzyb. Na przedostatniej próbie jednak Wróblewski odebrał prowadzenie dwukrotnemu mistrzowi Polski, a triumf przypieczętował w świetnym stylu, zwyciężając również na dodatkowo punktowanym Power Stage. Trzecie miejsce zajął Tom Kristensson pilotowany przez Andreasa Johanssona w Hyundaiu i20 R5 z polskiego zespołu Kowax 2BRally Racing. Dla Szweda był to drugi start na polskich oesach, ale pierwszy na asfalcie i w samochodzie najwyższej kategorii. 31-letni kierowca debiutował w Polsce podczas Rajdu Polski 2018, w którym wystartował Oplem Adamem R2 w ramach cyklu ERC Junior U27.

Kristensson/Johansson - 41. Rajd Podlaski 2022 (fot. Maciej Niechwiadowicz)
Kristensson/Johansson - 41. Rajd Podlaski 2022 (fot. Maciej Niechwiadowicz)

 

Szwedzka dominacja na Podlasiu

To, co nie udało się w Świdnicy, Szwed zrealizował w Białymstoku, skąd do rywalizacji ruszali uczestnicy 41. Rajdu Podlaskiego. W sezonie 2022 ta impreza nie tylko wróciła do kalendarza RSMP po 55-letniej przerwie, ale także uzyskała rangę międzynarodową. Na szutrowych oesach Podlasia ścigali się również uczestnicy mistrzostw Litwy, dla których była to inauguracja sezonu. Kristensson objął prowadzenie już po drugim odcinku i utrzymywał je do samej mety, zwiększając przewagę z oesu na oes. Z dziewięciu prób Szwed wygrał siedem i pewnie zwyciężył. Drugie miejsce wywalczyli Wróblewski i Wróbel, dzięki czemu utrzymali się na prowadzeniu w klasyfikacji RSMP. Punkty za trzecie miejsce zgarnęli Maciej Lubiak i Grzegorz Dachowski (Skoda Fabia Rally2 evo).

Przed ORLEN 78. Rajdem Polski Wróblewski ma na koncie 62 pkt, a tuż za nim, z różnicą 3 pkt, jest Kristensson. Szwed, jak również Grzyb (45 pkt) i Lubiak (38 pkt) mają szansę przejąć pozycję lidera, ponieważ Wróblewski nie planował startu w Mikołajkach. Matematyczne szanse objęcie prowadzenia ma również Zbigniew Gabryś, który zgromadził do tej pory 32 pkt. W ORLEN 78. Rajdzie Polski do zdobycia jest łącznie 35 punktów.

Lider może się zmienić również w klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś), w której prowadzi Jacek Sobczak (57 pkt). Tego kierowcy nie zobaczymy jednak na oesach wokół Mikołajek. Kolejne miejsca w tabeli "ośki" zajmują Grzegorz Bonder (43 pkt), Gracjan Predko (35 pkt), Tymoteusz Jocz (32 pkt) i Adam Sroka (29 pkt).

Jocz/Judycki - 41. Rajd Podlaski (fot. Maciej Niechwiadowicz)
Jocz/Judycki - 41. Rajd Podlaski (fot. Maciej Niechwiadowicz)

 

Po ORLEN 78. Rajdzie Polski stawka RSMP zmierzy się na Litwie, podczas Rajdu Żmudzi, a więc ostatniej w sezonie rundy szutrowej.

Punktacja RSMP przed ORLEN 78. Rajdem Polski:

1. Wróblewski/Wróbel 62 pkt
2. Kristensson/Johansson 59 pkt
3. Grzegorz Grzyb 45 pkt
4. Lubiak/Dachowski 38 pkt
5. Gabryś/Dymurski 32 pkt
6. Byśkiniewicz/Siatkowski 24 pkt
7. Bubik/Sadowski 23 pkt
8. Szeja/Szeja 20 pkt
9. Typa/Sitek 14 pkt
10. Płachytka/Nowaczewski 13 pkt