Przejdź do treści
05.05.2024

Rajd Nadwiślański 2024: informacje praktyczne dla kibiców

Marczyk/Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2 evo) na mecie Rajdu Nadwiślańskiego 2021 (fot. Jakub Rozmus)

W sobotę, 18 maja startuje 9. edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Jakie rajdówki będzie można zobaczyć? Gdzie zawodnicy będą się ścigać? Oto najważniejsze informacje.

  • Rajd Nadwiślański to druga runda mistrzostw Polski i drugi rajd w kalendarzu Millers Oils HRSMP
  • Dwa dni rywalizacji – od 18 do 19 maja
  • Najlepsze rajdowe załogi w Polsce
  • Uroczysty start pod Grupa Azoty Areną w Puławach – sobota, 18 maja od 12:10
  • Zróżnicowana stawka rajdówek – od najnowszych konstrukcji za ponad milion złotych po samochody historyczne sprzed kilkudziesięciu lat
  • 10 asfaltowych odcinków specjalnych w okolicach Puław – 135 km ścigania
  • Serwis przy Grupa Azory Arenie w Puławach
  • Ceremonia zakończenia zawodów i wręczenie pucharów – niedziela, 19 maja od 14:30 przy Grupa Azoty Arenie w Puławach

Rajd Nadwiślański – co to za impreza?

Zawody zorganizowane przez Automobilklub Polski to druga runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). Na trasie rajdu zmierzą się również zawodnicy zgłoszeni w ramach Millers Oils Historycznych Samochodowych Mistrzostw Polski (HRSMP), czyli serii dla załóg w rajdówkach sprzed kilkudziesięciu lat.

Kierowcy i piloci będą walczyć o jak najlepsze czasy przejazdu na dziesięciu odcinkach specjalnych, które wytyczono na asfaltowych drogach na południe i wschód od Puław. W rajdach samochodowych zawodnicy rywalizują wyłącznie na odcinkach specjalnych, czyli wyłączonych z ruchu i profesjonalnie zabezpieczonych trasach. Między odcinkami rajdówki poruszają się w normalnym ruchu ulicznym, zgodnie z obowiązującymi przepisami i ograniczeniami.

Po raz pierwszy Rajd Nadwiślański odbył się w 2013 roku. W tym sezonie w okolicach Puław o punkty rywalizowali uczestnicy Rajdowego Pucharu Polski. Rok później impreza awansowała do mistrzostw Polski. Przez kolejne lata Rajd Nadwiślański był stałym punktem kalendarza RSMP. W 2017 roku bazę rajdu jednorazowo przeniesiono do Lublina, a na mecie zawodów zdobycie tytułu mistrzów Polski świętowali Filip Nivette i Kamil Heller.

W sezonie 2020 do odwołania Nadwiślańskiego organizatorów zmusiła pandemia COVID-19. Rok później zawody po raz pierwszy odbyły się w lipcu. W 2024 roku Rajd Nadwiślański wraca do RSMP po trzech latach przerwy.

Wśród kierowców samotnym rekordzistą imprezy jest Jakub Brzeziński, który puchar za zwycięstwo odbierał dwukrotnie – w 2016 i 2018 roku. Najwięcej wygranych oesów – 17 – mają na swoim koncie Filip Nivette i Kamil Heller. Na tę liczbę składa się komplet 10 prób wygranych przez ten duet w Rajdzie Nadwiślańskim 2017.

Trzy razy na podium Nadwiślańskiego stawali Mikołaj Marczyk, Tomasz Kasperczyk i Grzegorz Grzyb. Z kolei wśród pilotów takim osiągnięciem mogą się pochwalić Szymon Gospodarczyk i Damian Syty.

Rajd Nadwiślański 2021 (fot. Jakub Rozmus)
Rajd Nadwiślański 2021 (fot. Jakub Rozmus)

Program Rajdu Nadwiślańskiego 2024 – gdzie i kiedy będą się ścigać?

Tegoroczna edycja Nadwiślańskiego przynosi kilka zmian w formule zawodów. Baza i park serwisowy zostały przeniesione z Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego do zlokalizowanej we wschodniej części miasta hali widowiskowej Grupa Azoty Arena.

Rajd ruszy w sobotę, 18 maja o 12:30 spod Grupa Azoty Areny. W pierwszym etapie zawodnicy zmierzą się na dwóch próbach na południe od Puław: Zakrzów (11,3 km) oraz Wilków (18,92 km). Każda z nich będzie pokonywana dwukrotnie. Do pierwszej załogi ruszą o 13:40, a następnie o 17:32. Z kolei na drugiej pojawią się odpowiednio o 14:30 i 18:22. W przerwie między sekcjami zaplanowano 30-minutowy serwis w Puławach (od 15:52).

Na niedzielę, 19 maja organizatorzy przygotowali trzy odcinki specjalne w dwóch pętlach. Do oesów zlokalizowanych na północny zachód od Lublina będzie można szybko i wygodnie dojechać drogą ekspresową S17. Sekcję otworzy próba Garbów (12,57 km). Jej przejazdy zaplanowano na 8:55 i 12:22. Od 9:25 i 12:52 załogi będą rywalizować na najkrótszej w rajdzie próbie Jastków 1 (9,81 km). Zamykający pętlę oes Kurów (14,82 km) przewidziano na 10:10 i 13:37. 19 maja, przed południem rajdówki zjadą jeszcze do Puław na 30-minutowy serwis (od 11:12).

Zakończenie zawodów – w niedzielę, od 14:39 przy Grupa Azoty Arenie. Trasa rajdu liczy łącznie 441,34 km, z czego 134,84 km (30,6 proc.) to dystans prób sportowych.

Szczegółowy harmonogram zawodów i linki do pobrania map rajdu znajdują się poniżej.

Na trasie Rajdu Nadwiślańskiego pojawią się także samochody historyczne (fot. Jakub Rozmus)
Na trasie Rajdu Nadwiślańskiego pojawią się także samochody historyczne (fot. Jakub Rozmus)

Obsada – kto wystartuje w Rajdzie Nadwiślańskim? Mistrzowie Polski, rajdówki za milion złotych i wspaniałe samochody historyczne!

W Rajdzie Nadwiślańskim wezmą udział uczestnicy mistrzostw Polski oraz mistrzostw historycznych. To oznacza, że kibice będą mogli zobaczyć zarówno najnowocześniejsze, wyczynowe samochody rajdowe, jak i legendarne, historyczne konstrukcje sprzed lat.

Krajowa czołówka przywiezie do Puław m.in. samochody Rally2 i R5. To najszybsze i najbardziej zaawansowane samochody, jakimi można się ścigać w Polsce. Mają ponad 300 KM mocy, stały napęd na cztery koła, zawieszenie o imponującym skoku oraz sekwencyjną skrzynię biegów. Jeden egzemplarz rajdówki Rally2 kosztuje ponad milion złotych!

Start w Rajdzie Nadwiślańskim zapowiedziało 49 załóg, w tym 16 w ramach mistrzostw historycznych. Z pierwszym numerem startowym na trasę ruszą aktualni mistrzowie Polski - Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Grzyb ma już na swoim koncie triumf w tych zawodach odniesiony w 2015 roku. Dwójkę otrzymali bracia Jarek i Marcin Szejowie, a trójkę na swoją rajdówkę nakleją Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski, druga najlepsza załoga poprzedniego sezonu. Wszystkie trzy najwyżej rozstawione duety skorzystają z tych samych rajdówek – Skody Fabii Rally2 evo.

Samochodami najwyższej kategorii (R5/Rally2) pojedzie 9 załóg. 21 z 49 zgłoszonych duetów będzie dysponować widowiskowymi rajdówkami z napędem na wszystkie koła.

Na start w Puławach nie zdecydowali się aktualni liderzy punktacji mistrzostw Polski – Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (35 pkt). Pod ich nieobecność, szansę na przejęcie prowadzenia w tabeli mają kolejni kierowcy: Grzegorz Grzyb (27 pkt), Jakub Matulka (23 pkt), Jarosław Szeja (23 pkt), Łukasz Byśkiniewicz (17 pkt) oraz Zbigniew Gabryś (16 pkt).

Wśród 16 rajdówek historycznych są m.in. takie konstrukcje, jak Lancia Delta 4x4, Porsche 911 czy Audi Quattro.

[PDF] Lista zgłoszeń do Rajdu Nadwiślańskiego – 2. rundy RSMP 2024
[PDF] Lista zgłoszeń do Rajdu Nadwiślańskiego – 2. rundy Millers Oils HRSMP 2024

Rajd Nadwiślański 2024 – co, gdzie i kiedy można zobaczyć?

[ZIP] Mapy Rajdu Nadwiślańskiego 2024

SOBOTA, 18 MAJA

Od 8:00 do 11:00: rajdówki w akcji podczas odcinka testowego Płonki (4,27 km)
Gdzie: w miejscowości Kurów [LINK: mapa – odcinek testowy]

Od 12:10: rajdówki i zawodników podczas uroczystego startu rajdu
Gdzie: Grupa Azoty Arena, Puławy

Od 13:40 i 17:32: ściganie na odcinku specjalnym Zakrzów (11,3 km)
Gdzie: na trasie z miejscowości Rybaki do Kępy Gosteckiej, na terenie gmin Wilków i Łaziska [LINK: mapa – OS 1 i 3 – Zakrzów]

Od 14:30 i 18:22: ściganie na odcinku specjalnym Wilków (18,92 km)
Gdzie: na trasie z miejscowości Lubomirka do Zastowa Polanowskiego, na terenie gminy Wilków [LINK: mapa – OS 2 i 4 – Wilków]

Od 15:52 i 19:44: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach
Gdzie: w parku serwisowym przy Grupa Azory Arenie w Puławach

NIEDZIELA, 19 MAJA

Od 8:55 i 12:22: ściganie na odcinku Garbów (12,57 km)
Gdzie: na trasie z miejscowości Garbów Dolny do Ożarowa, na terenie gmin Garbów, Nałęczów i Jastków [LINK: mapa – OS 5 i 8 – Garbów]

Od 9:25 i 12:52: ściganie na odcinku Jastków (9,81 km)
Gdzie: na trasie z miejscowości Moszna do Panieńszczyzny, na terenie gminy Jastków [LINK: mapa – OS 6 i 9 – Jastków]

Od 10:10 i 13:37: ściganie na odcinku Kurów (14,82 km)
Gdzie: na trasie z miejscowości Zabłocie do Kalinówki, na terenie gmin Kurów, Nałęczów i Markuszów [LINK: mapa – OS 7 i 10 – Kurów]

Od 11:12: zawodników i rajdówki, a także mechaników pracujących przy samochodach
Gdzie: w parku serwisowym przy Grupa Azory Arenie w Puławach

Od 14:30: rajdówki i zawodników podczas uroczystego zakończenia rajdu i rozdania pucharów
Gdzie: Grupa Azoty Arena, Puławy

Rajd Nadwiślański – jak kibicować bezpiecznie?

Rajdy samochodowe to sport widowiskowy, emocjonujący, ale także niebezpieczny. Dla waszego bezpieczeństwa ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i podstawowych zasad kibicowania.

1. Planuj rozsądnie. Wyruszaj na odcinki na tyle wcześnie, by do wybranego miejsca dotrzeć co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem odcinka.
2. Nie wchodź na trasę rajdu, nie przechodź ani nie przebiegaj przez drogę.
3. Podporządkuj się wszystkim poleceniom i instrukcjom służb porządkowych.
4. Pod żadnym pozorem nie stawaj w miejscach szczególnie niebezpiecznych – na zewnętrznych zakrętów, za hopami, na końcu prostych i zbyt blisko drogi. Pędzące rajdówki mogą rozrzucać luźny szuter, a także mniejsze lub większe kamienie.
5. Nigdy nie stój poniżej poziomu drogi. Jeśli to możliwe – stań wyżej, wybierając oddalone skarpy czy pagórki. Będziesz miał lepszy (szerszy) widok na trasę, a dodatkowo – szybciej dostrzeżesz ewentualne zagrożenie. Uważaj na śliski grunt – np. błoto czy mokrą trawę.
6. Przy trasie rajdu nie pozostawiaj dzieci i zwierząt bez opieki.
7. Nie rzucaj żadnych przedmiotów na drogę.
8. Nie śmieć.
9. Szanuj cudzą własność – nie stawaj na polach uprawnych, trawnikach i w innych miejscach, które w ten sposób możesz zniszczyć.
10. Nie blokuj dojazdów do trasy rajdu, w szczególności dróg ewakuacyjnych.
11. Poinformuj służby porządkowe, jeśli widzisz zagrożenie lub niebezpieczne zachowanie.
12. Kibicuj na stojąco i w miejscach umożliwiających ucieczkę, by w razie zagrożenia szybko przemieścić się w bezpieczne miejsce.
13. Przygotuj się. Weź ze sobą odzież przeciwdeszczową i nakrycie głowy. Przydadzą się także woda i przekąski oraz środek odstraszający owady.

Rajd Nadwiślański – wyniki, informacje, zdjęcia i wideo

Podczas rajdu kibice mogą śledzić wyniki korzystając ze strony wyniki.pzm.pl. Więcej informacji o mistrzostwach Polski i Rajdzie Nadwiślańskim na stronach:

Informacje o przebiegu rywalizacji, w tym zdjęcia i materiały wideo kibice znajdą na profilach w mediach społecznościowych:

Kasperczyk/Syty (Volkswagen Polo GTI R5) - Rajd Nadwiślański 2021 (fot. Maciej Niechwiadowicz)
Kasperczyk/Syty (Volkswagen Polo GTI R5) - Rajd Nadwiślański 2021 (fot. Maciej Niechwiadowicz)