Przejdź do treści

Dla kibiców

[LINK] 48. RAJD KOSZYC - KLASYFIKACJA, OBSADA, PROGRAM

Na tej stronie znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania oraz informacje praktyczne dla kibiców. Tu dowiesz się m.in:

  • Czy wstęp na rundy RSMP jest płatny?
  • Czym są rajdy?
  • Czym są Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski?
  • Gdzie znaleźć informacje dotyczące poszczególnych rund (rajdów)?
Kasperczyk/Syty - 77. ORLEN Rajd Polski (fot. Maciej Niechwiadowicz)

 

Czy wstęp na rajdy zaliczane do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski jest płatny?

Nie. Rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski nie są imprezami biletowanymi. Możliwość oglądania rajdowych załóg w akcji jest bezpłatna. Jedynym wyjątkiem jest Rajd Polski, który stanowi rundę mistrzostw Europy (FIA ERC). Informacje o karnetach na Rajd Polski są publikowane na stronie zawodów - www.rajdpolski.pl.

Czym są rajdy samochodowe?

W rajdach samochodowych rywalizują załogi złożone z kierowcy i pilota. Zawodnicy ścigają się wyłącznie na odcinkach specjalnych, czyli zamkniętych dla ruchu i profesjonalnie zabezpieczonych, mało uczęszczanych fragmentach dróg. Między poszczególnymi odcinkami specjalnymi (tzw. oesami) załogi przemieszczają się drogami dojazdowymi – w otwartym ruchu, z poszanowaniem wszystkich przepisów prawa o ruchu drogowym.

Przebieg rajdu samochodowego wyznacza harmonogram, którego załogi muszą przestrzegać, tj. meldować się określonym czasie w określonych miejscach – tzw. punktach kontroli czasu. Odcinki specjalne rozgrywane są w pętlach, najczęściej od dwóch do pięciu oesów. Między poszczególnymi pętlami załogi zjeżdżają do parku serwisowego, zlokalizowanego najczęściej w bazie rajdu. Mechanicy mogą naprawiać samochody wyłącznie w parku serwisowym i mają na to wyznaczony czas – również określony w harmonogramie zawodów. Poza parkiem serwisowych rajdówki mogą być naprawiane wyłącznie przez kierowcę i pilota.

Czym są Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski?

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Jego uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy.

Rundy RSMP mają około od około 110 do 150 km odcinków specjalnych. Wyjątkiem jest Rajd Polski, będący jedocześnie rundą mistrzostw Europy. Łączna długość odcinków specjalnych w tych zawodach to około 200 km.

Ten dystans najczęściej podzielony jest na 8-14 oesów. Pierwsza piętnastka załóg każdej rundy zdobywa punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw. Oprócz tego zawodnicy punktują także w poszczególnych klasach. Finałowy odcinek specjalny rajdu to tzw. Power Stage, czyli oes, na którym trzy najszybsze załogi zdobywają dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw. Mistrzami Polski zostaje załoga, która w trakcie sezonu wywalczyła najwięcej punktów.

Kiedy i gdzie odbywają się rundy (rajdy) Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski?

Kalendarz na kolejny sezon publikowany jest zazwyczaj w listopadzie. Kalendarz mistrzostw składa się z kilku rund (rajdów) organizowanych przez miejscowe automobilkluby. Na sezon 2022 zaplanowano osiem rajdów, w tym dwa rozgrywane poza granicami kraju (Litwa i Słowacja). Pięć rund to rajdy asfaltowe, a trzy to zawody rozgrywane na szutrowych odcinkach specjalnych.

1. runda: 50. Rajd Świdnicki-Krause
Data: 23-24 kwietnia / Baza: Świdnica / Nawierzchnia: asfalt / Organizator: Automobilklub Sudecki

2. runda: 41. Rajd Podlaski
Data: 21-22 maja / Baza: Białystok / Nawierzchnia: szuter / Organizator: Automobilklub Podlaski

3. runda: ORLEN 78. Rajd Polski
Data: 10-12 czerwca / Baza: Mikołajki / Nawierzchnia: szuter / Organizator: ZG PZM

4. runda: Rajd Żmudzi
Data: 9-10 lipca / Baza: Kielmy (Litwa) / Nawierzchnia: szuter / Organizator: Asociacija Kelmės automobilių sporto klubas

5. runda: Marma 31. Rajd Rzeszowski
Data: 4-6 sierpnia / Baza: Rzeszów / Nawierzchnia: asfalt / Organizator: Automobilklub Rzeszowski

6. runda: 6. Rajd Śląska
Data: 9-10 września / Baza: Chorzów / Nawierzchnia: asfalt / Organizator: Fundacja Automobilistów

7. runda: 67. Rajd Wisły
Data: 30 września-1 października / Baza: Wisła / Nawierzchnia: asfalt / Organizator: Automobilklub Śląski

8. runda: 48. Rajd Koszyc
Data: 21-23 października / Baza: Koszyce (Słowacja) / Nawierzchnia: asfalt / Organizator: Auto Klub Kosice

Więcej informacji na temat poszczególnych imprez, w tym program oraz mapy poszczególnych odcinków specjalnych można znaleźć na stronach rajdów (linki powyżej).