Przejdź do treści

Mistrzostwa

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Jego uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy.

Marma 32. Rajd Rzeszowski - meta zawodów na rynku w Rzeszowie (fot. Maciej Niechwiadowicz)
Marma 32. Rajd Rzeszowski - meta zawodów na rynku w Rzeszowie (fot. Maciej Niechwiadowicz)

Kalendarz mistrzostw składa się z kilku rund (rajdów) organizowanych przez miejscowe automobilkluby. Na sezon 2024 zaplanowano siedem rajdów. Pięć rund to rajdy asfaltowe, a dwa to zawody rozgrywane na szutrowych odcinkach specjalnych.

Kalendarz RSMP 2024:

1. runda: 52. Rajd Świdnicki
Data: 27-28 kwietnia
Baza: Świdnica
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Sudecki

2. runda: Rajd Nadwiślański
Data: 17-19 maja
Baza: Puławy
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Polski

4. runda: Valvoline Rajd Małopolski (runda FIA CEZ)
Data: 7-9 czerwca
Baza: Maków Podhalański i Wadowice
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Fundacja Sporty Motorowe

4. runda: 50. Rajd Koszyc
Data: 12-14 lipca
Baza: Koszyce (Słowacja)
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Auto Klub Košice

5. runda: Marma 33. Rajd Rzeszowski (runda FIA ERT i FIA CEZ)
Data: 8-10 sierpnia
Baza: Rzeszów
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Rzeszowski

7. runda: 69. Rajd Wisły
Data: 13-15 września
Baza: Wisła
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Śląski

7. runda: Rajd Śląska (runda FIA ERC)
Data: 11-13 października
Baza: Chorzów
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Fundacja Automobilistów

Rundy RSMP mają około 110 do 150 km odcinków specjalnych. Wyjątkami jest Rajd Śląska, będący jedocześnie rundą mistrzostw Europy. Łączna długość prób sportowych w tych zawodach wyniesie około 180-200 km. W sezonie 2024 więcej ścigania czeka również uczestników 52. edycji Rajdu Świdnickiego, którego organizatorzy przygotowali 13 oesów o łącznej długości 169,1 km.

Łączny dystans prób sportowych najczęściej podzielony jest na 8-14 oesów. Pierwsza piętnastka załóg każdej rundy zdobywa punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw. Oprócz tego zawodnicy punktują także w poszczególnych klasach. Finałowy odcinek specjalny rajdu to tzw. Power Stage, czyli oes, na którym trzy najszybsze załogi zdobywają dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw. Mistrzami Polski zostaje załoga, która w trakcie sezonu wywalczyła najwięcej punktów.

Wyniki

Podczas rund RSMP kibice mogą korzystać z wyników na żywo, dostępnych pod adresem wyniki.pzm.pl. Rezultaty uzyskiwane przez poszczególne załogi na odcinkach specjalnych pokazują się tam automatycznie, w czasie rzeczywistym. Oprócz tego na tej stronie dostępne są również wyniki dla poszczególnych klas, a także harmonogram oraz mapa zawodów z możliwością śledzenia pozycji każdej z załóg biorących udział w rajdzie.

Punktacje mistrzostw oraz wyniki poszczególnych rund, w tym archiwalne, dostępne są na stronie Polskiego Związku Motorowego - LINK.